hudbaonline 728x15

utorok 9. augusta 2016

Viedeň - mesto muzikantov

Viedeň - mesto muzikantovViedeň bola pre muzikantov niečím ako Florencia pre maliarov. Geniálnym hudobným skladateľom ponúkala viac, než len podporu vyšších vrstiev. Viedeň žila hudbou celé stáročia. Dodnes sa pýši miestami, kde bývali a tvorili najväčší skladatelia všetkých čias.


Viedeň je popretkávaná pamätníkmi, sochami a hviezdami slávy. Nájdeme tu múzeá, apartmány i miesta posledného odpočinku týchto velikánov.


Mozarthaus

Pri ceste za hudbou v centre Viedne sa určite zastavte na Domgasse číslo 5. Nenápadná ulička za Stephansplatz skrýva apartmán, ktorý hostil Wolfganga Amadea Mozarta. Mozart si užíval svoje tvorivé obdobie v srdci Viedne. V rokoch 1784 až 1787 tu obýval celé poschodie. Mozarthaus možno navštíviť denne od 10:00 do 19:00. V múzeu si možno vypočuť zvukového sprievodcu vo viacerých jazykoch, dokonca aj v slovenčine.


Haus der Musik

Kto by chcel využiť zvýhodnenú cenu, môže si zakúpiť kombinovaný lístok, ktorý sa dá použiť aj na návštevu Haus der Musik, teda Domu hudby na Seilerstätte 30. Haus der Musik je otvorený denne od 10:00 do 22:00. Nájdete ho na polovici cesty od Wiener Staatsoper ku Kursalonu v Stadtparku.


Kursalon v Stadtparku

Tým, ktorým upednostnia pri objavovaní hudobných dejín prechádzku, doporučujeme návštevu Stadtparku, kde sa môžete doviesť aj metrom U4. V parku, ktorý dal vybudovať František Jozef je hneď niekoľko zaujímavých sôch. Najfotografovanejšou sochou je pozlátená bronzová socha Johanna Straussa. Významnou pamiatkou je aj socha Franza Schuberta, ktorý sa vo Viedni preslávil v období romantizmu. Okrem sôch tu nájdeme Kursalon, v ktorom sa často konajú koncerty.Johann Strauss v Stadtparku vo Viedni  © autor IM
Chodník slávy

Pri potulkách Viedňou narazíte aj na chodníky slávy. Na rozdiel od Holywoodu, tu hviezdy nesú mená slávnych skladateľov. Jednu z hviezdnych alejí objavíte priamo na stanici metra Karlsplatz a tiež pri Wiener Staatsoper, teda pri Viedenskej opere.

Hviezda - Bedřich Smetana  © autor IM

Hviezda - Giuseppe Verdi © autor IM

Hviezda - Leoš Janáček © autor IM
Tagy:
Wolfgang Amadeus Mozart 1756 - 1791
Johann Strauss 1825 - 1899
Franz Schubert 1797 - 1828
Bedřich Smetana 1824 - 1884
Giuseppe Verdi 1813 - 1901
Leoš Janáček 1854 - 1928

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.