hudbaonline 728x15

piatok 6. novembra 2015

Čo je to za pesničku? Ako zistím jej názov a meno interpreta?

Čo je to za pesničku? Ako zistím jej názov a meno interpreta?

V rádii a v televízii bývali kedysi súťaže, v ktorých vyhrával ten, kto uhádol názov piesne, speváka alebo speváčku, prípadne skupinu. Buď niekto vedel, alebo nemal šancu. V minulosti sme sa mohli spoľahnúť iba na svoju hudobnú pamäť. Tú sme si cibrili počúvaním vážnej hudby. Dnes siahneme po chytrom telefóne a mozog ani nepoužijeme. K dispozícii je niekoľko aplikácií, ktoré nám zistia na počkanie všetko.

Čo urobíš, ak začuješ pesničku v rádiu a chceš vedieť, kto je interpret a aký je názov pesničky? Samozrejme, že klikneš na vybranú „apku“ a chvíľu necháš aplikáciu „počúvať“. Po chvíľke sa automaticky objaví požadovaná informácia.

Aplikácie na identifikáciu hudby


Starším ľuďom, ktorí zažili staré gramofóny, magnetofóny, či walkmany, sa takáto pomôcka zdá geniálna. Mladšej generácii, ktorá rovno vyrastala s mp3 prehrávačmi, asi zázračné aplikácie pripadajú normálne, no pre starších, ako sme už spomenuli, sú takéto programy úžasnou vychytávkou.

Medzi top aplikácie v oblasti rozpoznávania skladieb patria Shazam a Soundhound. Niektorí užívatelia si pochvaľujú aj MusicID, Midomi, TrackID a musiXmatch.

Každá zo spomínaných aplikácií má svoje výhody a nevýhody, preto sa oplatí mať nainštalované aspoň dve z nich. Samozrejme, že nie vždy dokážu aplikácie poskytnúť odpoveď. Dôvodom neúspešného rozpoznávania môže byť, že daná skladba nie je v databáze, alebo je zahraná, či zaspievaná výrazne odlišne od originálu. Problém pri správnej identifikácii spôsobuje aj hluk v okolí nahrávky. Vo väčšine prípadov si aplikácie s identifikáciou hudby hravo poradia. Platí to najmä o známych skladbách.

Niekedy ti možno behá po rozume nejaká známa pesnička, pospevuješ si ju celý deň, len ju nedokážeš zaradiť. Aplikácia SoundHound ju rozozná aj z tvojho spievania alebo hmkania (ak to nebude ako z hviezdnej roty :)). Zaujímavé je, že viaceré aplikácie bez problémov rozoznajú aj slovenské pesničky. Dokonca si poradia aj so staršími nahrávkami. To znamená, že musia mať poriadne širokú databázu.

Shazam i SoundHound ti prezradia, ako sa volá tvoja obľúbená pesnička, ktorú práve počuješ. Medzi fanúšikmi digitálneho vyhľadávania je Shazam jednotkou. Okrem názvu skladby a mena interpreta, poskytne aplikácia užívateľovi aj zopár ďalších užitočných dát. Samozrejmosťou je možnosť prekliknutia rovno do obchodu, kde si môžeš vyhľadanú pesničku zakúpiť. Mnoho ľudí oceňuje aplikáciu aj kvôli textom piesne, ktoré sú často k dispozícii.

Keďže aplikácie „počúvajú“, počujú nielen pesničku, ale aj čokoľvek, čo je v pozadí. Ak púšťaš napríklad pesničku z rádia a zároveň máš pustený televízor, aplikácie dokážu identifikovať aj zvuky z iného zdroja.

Ak máš záujem o vyhľadávanie slova v pesničke, použi aplikáciu MusicID. Tá dokáže vyhľadávať aj podľa zadaného textu, čo je sympatická funkcia. Ak chceš vedieť odpoveď v čo najkatšom čase, tak rozhodne siahni po Shazame. Ten dokáže identifikovať pesničku už v priebehu niekoľkých sekúnd. Niekedy postačuje 3 až 5 sekúnd. Hudobnú stopu možno totiž prirovnať k odtlačku prsta. Na rozpoznanie pesničky teda stačí porovnať nahrávku s pesničkou v databáze. Ak je skladba v databáze, tak to funguje podobne ako v daktyloskopii. Zhodné dáta určia, o akú pesničku ide.

Nezabudni, že pokrok sa nedá zastaviť. Stále vznikajú nové a lepšie aplikácie. Je iba otázkou času, kedy nejaká aplikácia uhádne pesničku len na základe našich myšlienok. Sci-fi alebo realita najbližších dní?


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.