hudbaonline 728x15

utorok 28. apríla 2015

Hudobné a zvukové hračky pre najmenších

Prvé pesničky a uspávanky, ktoré dieťa počuje od svojej mamy, otecka, starých rodičov alebo od súrodencov, sú láskavým vstupom do sveta hudby. Nenápadne sa pridajú pesničky z médií. Dieťa od narodenia počúva rôzne zvuky a melódie. Naučí sa rozlišovať rytmus, intonáciu aj spev od hudobných nástrojov. Malé dieťa napreduje v poznávaní sveta hudby veľmi rýchlo.

Často sa stáva, že medzi prvými hračkami, s ktorými sa dostane dieťatko do kontaktu, sa objavia hudobné a zvukové hračky. Mnohé vydávajú iba určité zvuky. Napríklad zvuky zvieratiek. Obľúbené sú mňaukanie mačičky, mékanie kozičky, dlhé múúúú kravičky, békanie ovečky, ale aj erdžanie koníka, kvíkanie prasiatka alebo rôzne iné zvuky. Autíčka, multifunkčné knižky, vozíky alebo stolíky vydávajú zvuky trúbenia, pískania, či zvončekov. Deti sa naučia rýchlo rozoznávať zvuk sanitky, hasičov alebo zvuk signalizácie na železničnom priecestí.

Veľmi milé sú napodobeniny hudobných nástrojov. Treba si dať pozor na zodpovedného výrobcu, ktorý dbá na bezpečnosť hračiek. Materiál by mal byť odolný voči nárazom, pádom, ale zároveň by mal byť zo zdravotne nezávadného materiálu. Ak vaše dieťa rado hrkoce a buchoce, pokojne mu zaobstarajte hračku v podobe hudobného nástroja alebo hračku vydávajúcu zvuky. Rozhodne sa však presvedčte, či hračka nie je nadmerne hlučná. Mnohé hračky sú také hlasné, že pri dlhšom používaní dieťaťu skôr vadia. A pravda je taká, že nielen dieťaťu :).

Kvalitné hudobné a zvukové hračky, napríklad detské piánka, klavíriky, trúbky, flauty, farmy, spievajúce kačičky, medvedíky, či autíčka sú úžasným zdrojom inšpirácie. Často sú vyrobené z overenej umelej hmoty, látiek, plyšu a z dreva. Preto neváhajte a podporte svoje dieťa pri učení hrou.

Pri opakovanom počúvaní určitých zvukov sa dieťa učí rozoznávať zvukové podnety. Pri detských pesničkách sa ľahko precvičuje rytmus. Výbornou pomôckou pri nácviku rytmu je tlieskanie do taktu alebo vytlieskavanie krátkych sekvencií. Malé deti, ktoré ešte nevedia spievať, zbožňujú riekanky a rýmovačky. Od útleho detstva radi počúvajú pesničky.

Nadané deti iste siahnu aj po naozajstných hudobných nástrojoch. Dnes sa vyrábajú aj v detských veľkostiach.

Na hudbaonline.sk je veľký výber ľudových pesničiek pre deti. Pri viacerých sú k dispozícii noty, akordy alebo video ukážky.

Stačí si kliknúť na pesničky pre deti, ľudové piesne alebo anglické pesničky.

Tu sú priame linky na niektoré z nich:

Čížiček, čížiček
Pásla ovečky
Bola babka, mala capka
Pec nám spadla 
Kočka leze dírou
a tak ďalej

Baa baa black sheep
Humpty Dumpty
Five little monkeys
Mary had a little lamb
Old MacDonald had a farm
a tak ďalej

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.