hudbaonline 728x15

utorok 3. marca 2015

Ako sa naučiť noty - základ

"Musíš sa naučiť noty." To je veta, ktorú počuje začiatočník pri hre na klavír naozaj často. A treba povedať, že je to pravda. Bez nôt sa hrá ťažko.

Nota označuje dĺžku a výšku tónu. Dĺžky nôt a pomlčky si pozri tu. Krátka informácia o notovej osnove je tu. Keď si to prečítaš, vráť sa k tomuto textu. Tu sa naučíš, ako sa zapisujú noty do notovej osnovy.

Takže poďme sa pozrieť ako sa naučiť noty. Toto je základ.

Noty pre klavír sa zapisujú do notovej osnovy podľa výšky tónu. Každá nota má svoje miesto. Na začiatku osnovy sa píše kľúč, podľa ktorého vieme, ako čítať noty. Okrem kľúča tu môžu byť aj posuvky (krížik alebo béčko) - detaily nájdeš v tomto príspevku.

Noty v notovej osnove © autor IM
Toto je ukážka zápisu nôt od noty c. Tá leží na pomocnej čiarke pod notovou osnovou. Na obrázku sú tieto noty: cdefgah, c. Správne by sme ich mali zapísať takto: c1d1e1f1g1a1h1, c2. Tieto noty sa hrajú na bielych klávesoch. To preto, že v zápise neboli krížiky ani béčka.

Teraz sa pozrieme na zápis začiatku skladby od J. S. Bacha. 

Zápis nôt © autor obrázku L.A.M.
Na obrázku je vidno notový zápis pre pravú a ľavú ruku. Pravá ruka má husľový kľúč. Ľavá basový kľúč. V pravej ruke je v prvom takte šesnástinová pomlčka. Potom nasleduje nota c1, d1, e1, f1, d1, e1, c1, g1, c2, h1, c2

Asi si všimneš, že noty sa označujú písmenami zo začiatku abecedy. Ak by sme začali notou a, potom by postupnosť vyzerala takto: a, b, c, d, e, f, g. U nás sa však namiesto písmena b, používa písmeno h, preto naša postupnosť je a, h, c, d, e, f, g, alebo v klasickom tvare od c, teda c, d, e, f, g, a, h. V niektorých krajinách, napríklad v USA, sa používa stále písmeno b

Toľko teórie by zatiaľ stačilo. Skús si precvičiť noty na jednoduchej ľudovej piesni Pec nám spadla.

Slovenská ľudová pieseň Pec nám spadla  © autor obrázku IM

Zaspievaj si a zahraj si ľudovú pesničku Pec nám spadla
Tu je text: 
Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví?
Starý peciar nie je doma a mladý to nespraví.

Teraz ju zahraj a pritom správne pomenuj noty. Ideme? Pre jednoduchosť a prehľadnosť vynecháme v popise nôt číslice g1, e1, atď.
Takže prvý riadok hráme takto: g, e, e, e, g, e, e, e, g, g, a, g, g, f, f. Všetky noty v prvom riadku sú štvrťové. Posledná je polová.
Druhý riadok hráme takto: f, d, d, d, f, d, d, d, f, f, g, f, f, e, e. Druhý riadok má tiež štvrťové noty, okrem poslednej. Tá je polová.

Super. Tu je ďalšia ľudová pieseň Lietala si lastovička.

Slovenská ľudová pieseň Lietala si lastovička  © autor obrázku IM

Už vieš, čo ťa čaká. Najprv si pesničku Lietala si lastovička zahraj a zaspievaj.
Tu je text:
Lietala si lastovička, lietala,
že sa ona neba, zeme, týkala.
Priletel k nej krahulíček, čierny vták:
Či sa budeš lastovička vydávať?
Budem sa ja, krahulíček, vydávať,
keď sa bude suchý javor zelenať.

Teraz ju zahraj a pritom správne pomenuj noty. Ideme? Pre jednoduchosť a prehľadnosť opäť vynecháme v popise nôt číslice c1, d1, atď.
Takže prvý riadok hráme takto: c, d, e, e, f, e, d, c, f, e, d. Prvé dva takty obsahujú iba štvrťové noty. Tretí takt má dve polové noty. Štvrtý takt má jednu polovú notu a jednu polovú pomlčku. 
Druhý riadok hráme takto: c, d, e, e, f, e, d, f, e, d, c. Prvé dva takty obsahujú iba štvrťové noty. Tretí takt má dve polové noty. Štrvtý takt má jednu polovú notu a jednu polovú pomlčku. To znamená, že dĺžky nôt sú v obidvoch riadkoch rovnaké. Výšky nôt sa však v riadkoch líšia.

Dobre. Toto je základ. Čítanie z nôt je potrebné cvičiť tak často, ako sa dá. Pri hraní skladby nie je čas na "študovanie" výšky tónu.

Tu nájdeš trochu viac:

Ako sa naučiť noty / 1. lekcia
Ako sa naučiť noty / 2. lekcia
Ako sa naučiť noty / 3. lekcia

2 komentáre:

  1. Je lepšie raz vidieť a počuť, ako stokrát čítať. Choďte na MOJEnoty.sk a naučte sa teóriu a hru na nástroji hravou formou ;o0

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. bohužiaľ sa to nedá vyskúšať môj 5 ročný syn prejavil záujem o hudbu, no na tej stránke nie je možné mrzí vyskúšať bez zaplatenia.

      Odstrániť

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.