hudbaonline 728x15

streda 11. februára 2015

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791)

Jeden z najúžasnejších skladateľov všetkých čias mal náročné detstvo. Ako zázračné dieťa precestoval takmer celú Európu. Jeho talent sa prejavoval veľmi skoro, čo zabezpečilo jeho rodine celkom slušný príjem. V dospelosti sa Mozart venoval komponovaniu. Jeho diela prežili storočia a stále patria ku skvostom. Medzi najznámejšie diela patria najmä opery Figarova svadba, Don Giovanni a Čarovná flauta. Mozart zložil nádherný Koncert A-dur pre klarinet a orchester (KV 622).

Koncert A-dur pre klarinet a orchester - ukážka youtube

Z ďalších diel možno spomenúť sviežu komornú skladbu Malá nočná hudba a strhujúce dielo Requiem D-mol. Táto mimoriadne silná zádušná omša je zhodou okolností jeho posledným dielom.


Malá nočná hudba - ukážka youtube


Bližšie údaje:
W. A. Mozart
Narodenie: 27. januára 1756, Salzburg
Úmrtie: 5. decembra 1791, Viedeň

Zaujímavosť: Hudbu komponoval skôr, než sa naučil čítať.
Mestá, ktoré navštívil: Mníchov, Augsburg, Stuttgart, Mannheim, Frankfurt am Main, Brusel, Paríž, Londýn, Haag, Amsterdam, Lyon, Viedeň, Verona, Miláno, Boloňa, Florencia, Rím, Praha, Berlín a mnohé ďalšie. 
Podľa niektorých historických záznamov koncertoval Mozart ako šesťročný chlapec v roku 1762 aj v Bratislave.
Miestom jeho posledného odpočinku je cintorín Sankt Marxer Friedhof vo Viedni.
Obdivovatelia diela W. A. Mozarta môžu vo Viedni navštíviť jeho zachovaný byt na ulici Domgasse 5, ktorý spravuje Wien Museum. V tomto jedinom zachovanom byte žil od septembra 1784 do apríla 1787. Počas tohto obdobia skomponoval mnoho významných diel, medzi inými operu Figarova svadba. Múzeum Mozartwohnung je otvorené denne od 10-tej do 19-tej hodiny.

Hrob W. A. Mozarta vo Viedni


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.