hudbaonline 728x15

piatok 20. februára 2015

Noty zadarmo

Na internete je viacero stránok, kde sa dajú stiahnuť noty zadarmo. Samozrejme pre vlastnú potrebu, nie na komerčné účely.

Medzi zaujímavé projekty patrí Petrucciho hudobná knižnica.
Táto medzinárodná knižnica nôt bola vytvorená za účelom zdieľania svetovej hudby vo verejnom vlastníctve. Noty skladieb velikánov hudby sa dajú stiahnuť v PDF a niekedy aj vo formáte MP3. Knižnica je pomenovaná po jej autorovi menom Ottaviano Petrucci. V roku 2015 oslávila stránka už svoje 9. výročie. Tu je odkaz na spomínaný zdroj: http://imslp.org/wiki/Hlavna_stranka

Noty zadarmo na stiahnutie ponúka viacero stránok. Jedny z najobľúbenejších sú:
http://www.free-scores.com a http://www.easysheetmusic.com
Na týchto stránkach sú noty známych pesničiek i klasická hudba.

Zo slovenských stránok vyniká najmä http://pesnicky.orava.sk, kde sa okrem textov piesní (prevažne ľudových) dajú nájsť noty pre klavír, noty pre husle, noty pre cimbal, noty pre heligónku. Rodičov potešia pesničky pre deti.

Ďalšou zaujímovou stránkou s notami je stránka http://www.supermusic.sk. Bohatým zdrojom nôt a midi súborov je stránka http://hudba.hradiste.cz.

Podmienky sťahovania upravuje každá stránka individuálne. Niektoré stránky podrobne popisujú ochranu autorských práv, odvod platieb autorským organizáciam i zasielanie informácií o stiahnutých notách, o MIDI súboroch ako aj o iných dátach zo serverov poskytovateľa. Na druhej strane je vhodné pripomenúť, že na internete je mnoho stránok, ktoré ponúkajú hudbu bezplatne, avšak nelegálne.

Na stránkach hudbaonline.sk sú noty ľudových pesničiek a ukážky notových zápisov výlučne pre nekomerčné účely. Klikni na menovku Noty alebo Ľudové piesne.

1 komentár:

  1. Noty zdarma nájdete aj na www.notypiesni.sk - a viete si ich aj prehrať, upraviť a transponovať!

    OdpovedaťOdstrániť

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.